Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underlag för detaljplan och konceptprogram för nya sjukhusområdet Östra Ramlösa, Helsingborg
Referensnummer: 83800000-406638-47000
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling av konsulttjänster avser framtagande av underlag och utredningar till antagandehandlingar för ny detaljplan.
Uppdraget omfattar att ta fram koncept för nytt sjukhus i Östra Ramlösa i Helsingborg. Fastigheten är på cirka 170.000 kvadratmeter och verksamhetsbehovet är cirka 200.000 kvadratmeter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen