492589-2021 - ÄndringSverige-Norrköping: Tjänster avseende fast egendom
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad Fastighetsdrift & teknisk förvaltning
Referensnummer: UH-2021-34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings kommun äger en mängd fastigheter, där majoriteten syftar till att erbjuda kommunalt finansierad verksamhet lokaler. Utöver det ägs också fastigheter som inte ingår i kärnuppdraget. Det kan vara fastigheter som införskaffats för att möjliggöra nya bostadsområden eller infrastruktur, fastigheter som tidigare inhyst verksamhet men som inte längre anses lämpliga för dylik verksamhet eller fastigheter som av annan anledning ägs av kommunen under en längre eller kortare period. Fastigheterna är både bebyggda och rena markfastigheter.