492600-2019 - ÄndringSverige-Umeå: Flygtjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ambulansflygtjänst
Referensnummer: KSA 52-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60445000 Flygtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunalförbundet Svenskt Ambulansflyg har behov av en leverantör som ska leverera all flygoperativ drift och tekniskt underhåll för den ambulansflygtjänst som kommer att driftsättas 2021. Tjänsten innefattar utöver flygoperativ drift och tekniskt underhåll även bl.a. avisning och bränsleförsörjning.
För ytterligare beskrivning, se upphandlingsdokumenten.