49262-2022 - ResultatSverige-Ludvika: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulter
Referensnummer: GNU 2021/71
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter är en gemensam nämnd för upphandlingssamverkan för Falun, Borlänge, Avesta, Gagnef, Hedemora, Ludvika, och Säters kommuner. Även kommunernas kommunala bolag har rätt att delta i de upphandlingarna som genomförs av Upphandlingscenter.
Upphandlingscenters befintliga avtal för upphandlingskonsulter inom direktupphandling, varor & tjänster, entreprenad och IT löper ut under november 2021. Upphandlingscenter tillsammans med samverkande kommuner och bolag avser därför att upphandla dessa tjänster på nytt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Entreprenad
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar upphandlingskonsulttjänster inom följande områden:
·       Entreprenad: avser upphandling (ej direktupphandling) av bygg- och anläggningsentreprenad samt ramavtal för tekniska konsulter, hantverkstjänster, drift och underhåll, fastighetstjänster, m.m.
·       IT: avser upphandling (ej direktupphandling) av licenser, system, plattformar, molntjänster, nättjänster, IT-utrustning, konsulter inom IT, m.m.
·       Varor och tjänster: avser upphandling (ej direktupphandling) av varor och tjänster som ej avser entreprenad eller IT.
·       Direktupphandling: avser direktupphandling, förnyad konkurrens och avrop genom dynamiskt inköpssystem (DIS).
Avtal tecknas med tre leverantörer i rangordning för respektive grupp.
IT
Del nr: 2
Direktupphandling
Del nr: 3
Varor och tjänster
Del nr: 4