49265-2022 - ResultatSverige-Härnösand: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandskyddsutbildningar
Referensnummer: 21Rs11536
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västernorrland ämnar upphandla brandskyddsutbildningar på såväl teoretisk som praktisk nivå för att täcka det behov som finns och tillse att samtliga anställda får möjlighet till rätt utbildning. Upphandlingen är uppdelad i tre områden, ett för Medelpad, ett för Ångermanland och ett för fjärrundervisning. Startdatum från 2022-01-01 till slutdatum 2023-12-31 + 2 år.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar kontraktsdelning för såväl teoretisk som praktisk brandskyddsutbildning enligt beskrivning i Kravspecifikation och Upphandlingskontrakt tjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80330000 Säkerhetsutbildning, 80500000 Utbildningstjänster, 80550000 Säkerhetsövningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen