Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster inom kommunikation
Referensnummer: 22/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar bemanningstjänster inom kommunikation för att täcka temporära personalbehov inom främst följande befattningar:
Innehållsproducent
Webbredaktör
Skribent/journalist, redaktör
För intern och/eller extern kommunikation
Projektkoordinator
Projektledare webb/digital
Projektkommunikatör
Pressansvarig
Content manager
Uppdragens omfattning varierar i tid, men kan sträcka sig över en längre tidsperiod.
Ramavtalet är att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79342000 Marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 92400000 Nyhetsbyråtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen