492743-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Huddinge: Tjänster avseende vattenföroreningar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn Vattenresurs AB
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun har för avsikt att ingå avtal med Vattenresurs AB och vill genom denna förhandsinsyn bereda möjlighet för andra aktörer att ta del av den informationen.
Huddinge kommun står inför utmaningen att förbättra vattenkvaliteten i kommunens sjöar så att dessa uppfyller kraven enligt EUs ramdirektiv för vatten, Direktiv 2000/60/EG, och de för kommuner tvingade miljökvalitetsnormer som följer av direktivet. För att uppfylla miljökvalitetsnormerna med avseende på näringsämnen i sjöarna Orlången (WA27186406, sjöyta 281 ha) och Trehörningen (WA76440182, sjöyta 63 ha) i Huddinge har kommunen för avsikt att binda fosfor enligt den metod som tillämpats med framgång i ett antal kommuner i länet och landet i övrigt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90733200 Återställning av förorenat ytvatten, 90733400 Behandling av ytvatten, 60651300 Miljösanering med fartyg, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90700000 Miljötjänster, 90722000 Miljöåterställning, 90722200 Miljösanering, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vattenresurs AB (organisationsnummer 556425-1345) använder sig av en metod där en aluminiumlösning blandas in i sediment från en specialbyggd pråm som sakta och med stor precision kör fram och åter över botten och blandar ner en aluminiumlösning i det översta sedimentskiktet. Lösningen blandas ned i tre omgångar så att den sprids ut jämt över bottenytan. Det tillförda aluminiumet binder snabbt och permanent den fosfor som annars läcker upp till vattnet. Metoden har visat sig vara både mer skonsam mot biologin i vattnet och ger en mer bestående effekt än fällning i vattenmassan och den har tillämpats av Vattenresurs AB i flera sjöar kommunens närhet med gott resultat. T.ex. kan nämnas Flaten i Skarpnäck/Stockholm (2000), Långsjön vid Segeltorp (2006), Trekanten i Stockholm (2011), Lejondalssjön i Upplands-Bro (1993), Malmsjön i Botkyrka (2007). Även Långsjön i Nacka och Kottlasjön på Lidingö har behandlats på motsvarande sätt.