Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Landstingskommunalt bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital Dokumenthantering (DDH-system) för Digital utveckling
Referensnummer: LOC 2019-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Locum upphandlar nu en digital dokumenthanteringslösning i en så kallad hybridlösning, dels i moln och dels on-premises innanför Locums brandvägg. IT-lösningen avser att stödja livscykeln för informationsförsörjning, både avseende dokument och ritningar. I nuläget hanteras dokument och ritningar i olika systemlösningar.
Locum har för avsikt att ersätta de system med en gemensam IT-lösning, som svarar upp mot teknisk arkitektur och arbetsprocess för dokument och ritningar enligt kravspecifikation.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen