492751-2019 - KonkurrensutsättningSverige-VÄSTERÅS: Läkemedel
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedelsförsörjning Plock och pack
Referensnummer: IN-IN19-0266
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland genomför upphandling av ramavtal för läkemedelsförsörjning som innefattar leverans av läkemedel och läkemedelsnära produkter samt distribution till angivna Leveranspunkter i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Aktuell upphandling
Region Västmanland genomför upphandling av ramavtal för läkemedelsförsörjning som innefattar leverans av läkemedel och läkemedelsnära Produkter samt distribution till angivna Leveranspunkter i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Anbud ska lämnas för hela tjänsten.
Denna upphandling ersätter nuvarande avtal:
DU-UPP16-0111 Läkemedelsförsörjning, Plock och pack
DU-UPP16-0327 Förfyllda sprutor
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen