492760-2018 - ResultatSverige-Örebro: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Driftentreprenad vård- och omsorgsboendena Sirishof och Skäpplandsgården
Referensnummer: Sov 113/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande avtal på driftentreprenad för vård- och omsorgsboendena Sirishof och Skäpplandsgården för leverans till Örebro kommun
Upphandlingsdokumenten tillsammans med bilagor innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Upphandlingens omfattning och nuläge
Denna upphandling avser avtal om driftentreprenad för vård- och omsorgsboendena Sirishof och Skäpplandsgården.
Kommunen har idag för både Skäpplandsgården och Sirishof avtal med Norlandia Care AB som sträcker sig fram till 31.8.2019.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet
212000-1967 Örebro kommun
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen