492777-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Industriell och teknisk yrkesutbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Industritekniskutbildning Arvika
Referensnummer: Af-2019/0045 8550
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Arbetsförmedlingen har för avsikt att upphandla arbetsmarknadsutbildning inom det industritekniska området. Utbildningen som upphandlas rymmer utbildningsinslag/moduler som kan hänföras till ett stort antal yrken/yrkesbenämningar. Exempel kan vara: CNC-operatörer inom metall, svetsare, IW-svetsare, gasskärare, maskinoperatör, produktionstekniker, servicemekaniker och underhållsmekaniker, automation och industriplåtslagare.
Garanti volym
Arbetsförmedlingen lämnar en garantivolym. Utöver denna volym kan en rörlig del avropas. Den rörliga delen tillsammans med den garanterade volymen är den totala volymen som kan komma att avropas under respektive avtalsperiod (12 månader). Volymerna anges som kursdeltagardagar (kdd).
Garanti volym: 2500
Rörlig del: 1000
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80531100 Industriell yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen