2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bedömning och behandling av oralmedicinska tillstånd
Beskrivning: Upphandling av sjukvårdstjänst gällande bedömning och behandling av oralmedicinska tillstånd.
Intern identifierare: 2024-POL000091
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs som ett förenklat förfarande där alla leverantörer har rätt att delta, deltagande leverantörer ska lämna anbud och den upphandlande myndigheten får förhandla med en eller flera anbudsgivare. Anbud kan komma att antas utan föregående förhandling. Det är därför av stor vikt att alla krav och villkor enligt detta upphandlingsdokument uppfylls och att bästa villkor lämnas i anbudet.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85121200 Medicinska specialisttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster, 85112200 Öppenvård, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85130000 Tandläkarvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kravspecifikation
Beskrivning: Upphandling av öppen specialistvård gällande bedömning och behandling av oralmedicinska tillstånd.
Huvudklassificering (cpv): 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Administrativa föreskrifter
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Utöver takersättningen äger Region Skåne ensidig rätt att under avtalstiden genom option utöka Uppdraget med upp till 1 000 000 kronors höjning av det årliga ersättningstaket.