492877-2022 - ResultatSverige-Kalmar: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Godstransporter 2022
Referensnummer: 2021-208
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att utföra Godstransporter åt Region Kalmar län.
Uppdraget omfattar olika verksamhetsområden med varierande godstyper och slutkunder till Region Kalmar läns egna verksamheter samt till patienter, serviceställen eller företag.
Upphandlingen är uppdelad i 2 delområden:
1. Tvätt-, material- och hjälpmedelsleveranser
2. Hem- och ombudsleveranser samt företagsleveranser
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60161000 Pakettransporter, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen