492934-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Jord
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Jord, gödningsmedel, stamvedsflis, biokol m.m.
Referensnummer: Ks 1088/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14212400 Jord
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro kommun bjuder härmed in intresserade företag att lämna anbud gällande kommunens behov av jord och gödsel m.m. För artiklar i bulk så är det ett fåtal och stora beställare i kommunen. För artiklar i mindre säck är det ett flertal mindre beställare i kommunen. Se prisbilaga.
Avtalsvärdet per år uppskattas till 1 miljon kronor per år. Ramavtalet är utan volymförpliktelser. Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi eller via objektsupphandlingar. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03417000 Träspill, 09111100 Kol, 09111200 Kolbränslen, 09111400 Träbränslen, 24440000 Diverse gödselmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans av jord, gödningsmedel, stamvedsflis, biokol m.m.
Inledning
Avtal gäller i 4 år från tidigast september månad 2023. Vid avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning. UM äger ensidig rätt att, tidigast efter 1 år, säga upp avtalet med minst 6 månaders varsel.
Uppdelning av kontrakt
Kontrakt kommer att tilldelas i separata delar (4 kap. 13 § LOU). Alla kvalificerade anbud där ställda krav uppfylls kommer att antas. Kommunala beställare ska göra sina inköp där det är ekonomiskt mest fördelaktigt. (I enlighet med 16 kap. 3 § LOU.) Se avropsmodell i kapitlet Kommersiella villkor.