492960-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krossning av möbler och annat grovt hushållsavfall
Referensnummer: 2023-00059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av krossning av möbler och annat grovt hushållsavfall, exempelvis vid revision i avtalade förbränningsanläggningar.
Omfattning
Upphandlingen avser krossning av osorterat och utsorterat grovavfall av varierande storlek och skick som samlats in på den upphandlande myndighetens anläggningar. Det utsorterade grovavfallet utgörs främst av soffor och sängar. Materialet är placerat i en öppen hög på hårdgjord yta av asfalt.
Krossningen ska resultera i en brännbar fraktion och en metallfraktion.
Utförligare beskrivning av vilka krav som ställs på den upphandlade tjänsten finns under avsnitt 4. Kravspecifikation.
Beräknad volym
Avtalets uppskattade volym under avtalstiden uppgår till krossning av cirka 2 200 ton grovavfall per år. Denna volym är ungefär fördelad enligt följande:
Osorterat grovavfall - 350 ton/år
Utsorterat grovavfall (främst soffor och sängar) - 1 850 ton/år
Några garanterade volymer lämnas dock inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen