49300-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Däck till lätta och tunga fordon – Däck, däckservice, däckförvaring
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelDäck, däckservice, däckförvaring
BeskrivningKils kommun har för avsikt att upphandla ett ramavtal för däckförvaring, däckservice och inköp av däck till kommunens personbilar, lätta lastbilar och tunga fordon. Däckförvaringen innefattar skriftning av däck samt tvättning, märkning och lagring. Detta sker två gånger per år, vår och höst. Däckservice omfattar reparation, balansering och övriga däcktjänster. Inköp av däck omfattar kommunens bilar som främst hanteras av kommunens fordonscentral men även andra verksamheters behov innefattas. Ramavtalet ska göra det möjligt att göra succesiva avrop av upphandlade varor/tjänster under avropstiden.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34350000 Däck till lätta och tunga fordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89921:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering, 50000000 Reparation och underhåll
Optioner
Beskrivning av alternativen1 + 1