493018-2020 - ResultatSverige-Uppsala: Datorer och datamateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datakommunikation som tjänst
Referensnummer: KSN-2017-1626
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Den leverans som efterfrågas i denna upphandling är ett helhetsåtagande för leverans av effektiva och värdeskapandeteknik, tjänster och tillhörande systemstöd för Uppsala kommuns behov av datakommunikation mellan de lokaler kommunen nyttjar.
Kommunen har idag förbindelser till ca 500 adresser, se bilaga 02 ”Anslutna noder Uppsala kommun", som ska försörjas med datakommunikation.
Under avtalstiden ska leverantören efter avrop ansluta nya adresser, på valfri geografisk plats i kommunen, till kommunens nätverk på för varje adress mest kostnadseffektiva sätt. Anslutningarna ska ha en kapacitet och tillgänglighet som motsvarar verksamhetens behov.
Datakommunikationen ska etablera förbindelser mellan kommunen och kommunala eller andra verksamheter.
I upphandlingen ingår inte kommunens centrala funktioner, CORE­miljö, och lokala LAN i respektive lokaler.
Leverantören ska under avtalstiden i alla lägen verka proaktivt och i samarbete med Uppsala kommun för att Uppsala kommun ska få en optimal förmåga till datakommunikation utifrån kommunens behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 30236000 Diverse datautrustning, 32260000 Utrustning för dataöverföring, 32562300 Fiberoptiska kablar för dataöverföring, 32581000 Datakommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den leverans som efterfrågas i denna upphandling är ett helhetsåtagande för leverans av effektiva och värdeskapande teknik, tjänster och tillhörande systemstöd för Uppsala kommuns behov av datakommunikation mellan de lokaler kommunen nyttjar.
I upphandlingen ingår inte kommunens centrala funktioner, CORE­ miljö, och lokala LAN i respektive lokaler.