49324-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontor- och skolmateriel
Referensnummer: 296/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar förbrukningsvaror för kontor och skolverksamhet.
Till dessa produkter upphandlas även tjänsten skåpservice.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30192000 Kontorsmateriel, 30199000 Pappersvaror och övriga föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar följande varor.
Ramavtalet omfattar förbrukningsvaror för kontor och skolverksamhet.
I skolmaterial räknas material som används vid traditionell skolundervisning, såsom skriv-, glos-, räkne-,
Anteckningshäften m.m.
I kontorsmaterial beräknas diverse förbrukningsmaterial som papper, pennor och även material till
Presentation och arkivering.
Ramavtalet omfattar inte:
Kreativt material så som pysselmaterial
Bildmaterial så som penslar och färger
Papper för annan användning än kopiering