493257-2022 - ÄndringSverige-Vänersborg: Städning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trappstäd- AB Vänersborgsbostäder
Referensnummer: 2022-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vänersborgsbostäder är det kommunägda bostadsföretaget i Vänersborg. Vi spelar en betydande roll i kommunens utveckling med vårt stora utbud av bostäder och lokaler. Med våra 3 250 lägenheter och drygt 5 600 hyresgäster är vi den största aktören på Vänersborgs bostadsmarknad. Ungefär var sjunde vänersborgare bor hos oss.
Upphandlingen omfattar städning av trapphus. Upphandlingen gäller delar av AB Vänersborgsbostäders lägenheter.
Upphandlingsförfarande
Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med förändringar och tillägg.