493285-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Rivning av byggnader och schaktning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rivningsuppdrag gällande Neutronforskningslaboratoriet (NFL) i Studsvik
Referensnummer: UH 2018/65
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45110000 Rivning av byggnader och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitet avser att med undantagsförfarande teckna kontrakt för rivning av Neutronforskningslaboratoriet (NFL) i Studsvik på fastigheten Hånö Säteri 1:42 i Nyköpings kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
Uppsala universitet har bedrivit forskning i Studsvik vid en anläggning, Neutronforskningslaboratoriet (NFL), uppförd i början av 1960-talet av statliga AB Atomenergi. Staten avvecklade dock sitt ägarskap under 90-talet och inrättade en fond för att bidra till de framtida avvecklingskostnaderna. Uppsala universitet bedrev fram till 2005 sin verksamhet i NFLbyggnaden belägen på fastigheten D0020001 Studsvik, som efter ett fastighetsskifte övergått från Studsvik Nuclear AB till AB SVAFO och i samband med skiftet fått fastighetsbeteckningen Hånö Säteri 1:42 i Nyköpings kommun. Universitetets verksamhet vid NFL avslutades 2005 då reaktorerna, av vilka universitetets verksamhet var beroende, på området stängdes av efter beslut av dåvarande ägare. Sedan dess har universitetets arbete bestått i att avveckla verksamheten på området och se till att allt avfall omhändertas. AB SVAFO har till uppgift att på ett säkert och miljömässigt ansvarsfullt sätt avveckla kärntekniska anläggningar och ta hand om kärnavfall från den tidiga svenska kärnforskningen som lade grunden till den svenska kärnkraftsindustrin. SVAFO:s uppdrag är ett gemensamt samhällsintresse med målet att uppdraget ska vara slutfört 2050. Verksamheten bedrivs utan vinstintresse under tillsyn av strålsäkerhetsmyndigheten, SSM. Bolaget bedriver tillståndspliktig verksamhet enligt kärntekniklagen, strålskyddslagen och miljöbalken. Finansiering sker huvudsakligen via medel fonderade i enlighet med Studsvikslagen (SFS 1988:1957). SVAFO ägs av kraftbolagen Ringhals AB, Forsmarks Kraftgrupp AB och OKG AB. Koncernredovisning och moderföretag, i den största koncernen där AB SVAFO är dotterföretag, upprättas av Vattenfall AB, org.nr 556036-2138, med säte i Stockholm. Fram till 2009-04-01 var AB SVAFO ett helägt dotterbolag till Studsvik AB, org.nr 556501-0997, med säte i Nyköping. Vad gäller fastigheten och byggnaden där universitetet har bedrivit sin verksamhet så hyr universitetet för närvarande NFLbyggnaden på området av nuvarande ägare Akademiska Hus AB. Fastigheten som NFL-byggnaden står på ägs av AB SVAFO som även äger flertalet fastigheter och byggnader i området då bolagets huvudsakliga uppgift är att svara för avveckling av reaktorer och andra byggnader förenade med bolagets verksamhet samt att omhänderta uppkommet avfall. NFL-byggnaden har genom Strålsäkerhetsmyndighetens beslut om friklassning undantagits från strålskyddslagens vidare tillämpning, dock kvarstår en lagstadgad skyldighet för universitetet att riva anläggningen, 10 § lag (1984:3) om kärnteknisk verksamhet. Akademiska Hus AB avser att överlåta byggnaden till AB SVAFO inför rivning. Skyldigheten att bekosta rivningen åligger Uppsala universitetet enligt lag, vilket också har bekräftats och förtydligats i skrivelser 1 från dåvarande tillsynsmyndighet Statens Kärnkraftsinspektion. Genom beslut meddelat av SSM att undanta byggnaden från strålskyddslagens tillämpning genom friklassningsbeslut kan rivningen utföras som en konventionell rivning. Uppsala universitet avser nu att ge rivningsuppdraget till AB SVAFO som de facto är enda part som har tillträde samt är ägare till byggnaden. Universitetets bedömning är därför att faktisk ensamrätt i enlighet med LOU 6 kap 14§, punkt 3, föreligger.