493315-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dicksonska Palatset i Göteborg (Utveckling & ROT)
Referensnummer: 0207/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling är en utförandeentreprenad som omfattar betydande ombyggnad och underhåll av större delen av Dicksonska Palatset, samt dess omgivning. Higab ska rusta upp, modernisera och skapa förutsättningar för verksamhet i huset (Dicksonska Palatset) vilket är ett av Higabs Byggnadsminnen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen