493438-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ängelholm: Markanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnvägsgatans förlängning - samverkansentreprenad
Referensnummer: 21/158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser:
Projektering och byggnation av ny huvudgata om ca 800 m i Stationsområdet i Ängelholm. Projektet omfattar bland annat gata, GC-vägar, tillfällig bussangöring, grönytor med dagvattenhantering, torgytor, gatubelysning och VA, inkl. ny pumpstation för spillvatten.
Byggnationen av projektet kommer att delas upp i olika Huvuddelar för att anpassas till befintlig trafik samt pågående och kommande byggnationer på angränsande fastigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213142 Anläggning av plats för torghandel, 45213316 Anläggning av gångbana, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45232431 Pumpstation för spillvatten, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45316110 Installation av vägbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen