Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Automatisk Peritoenaldialys
Referensnummer: RS 2020-02554
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Månadshyra av APD-maskiner och programvara anpassade för VGR:S nuvarande system från Baxters Homechoice och Fresenius Sleep.safe för patienter med automatisk peritoenaldialysbehandling. Månadshyran inkluderar all service (AU och FU), transport, emballage, instruktioner mm.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33180000 Funktionellt stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen