493490-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Industriell och teknisk yrkesutbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Industriteknisk utbildning 2023
Referensnummer: Af-2023/0035 7775
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontraktsföremålet
Arbetsförmedlingen avser att upphandla en industriteknisk arbetsmarknadsutbildning med en industriteknisk grundutbildning med möjlighet till fördjupning mot CNC eller Svets.
På längre sikt bedömer man att det kommer att råda brist på kvalificerade yrkesarbetare inom industrin. I branschen förväntas relativt höga pensionsavgångar samtidigt som man ser att intresset för att utbilda sig mot industriyrken är och har varit låg bland unga. För att möta den efterfrågan av kvalificerad arbetskraft som nu finns i branschen och den ökning som förväntas på sikt kommer det vara viktigt att det finns utbildningar inom branschområdet. Dessa utbildningar blir viktiga för att kunna höja kompetensen hos arbetssökande som varit yrkesverksamma inom branschen och för att kunna producera kvalificerade yrkesarbetare till industrin.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om Arbetsmarknadsutbildning:
Med arbetsmarknadsutbildning avses yrkesinriktad utbildning som syftar till att underlätta för den enskilde att få eller behålla ett arbete och som motverkar att brist på arbetskraft uppstår på arbetsmarknaden.