493495-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hunddressyr
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av skötseltillbehör till Försvarsmaktens hundar
Referensnummer: 18FMV3094
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80512000 Hunddressyr
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten (FM) har behov av att köpa skötseltillbehör till tjänstehundarna och nuvarande avtal 16FMV512082 upphör att gälla 2018-12-31. Ett nytt ramavtal behöver därför tecknas.
Upphandlingen avser skötseltillbehör till FM:s hundar, huvudsakligen av rasen schäfer, men även andra brukshundar förekommer. Med skötseltillbehör avses koppel, halsband, klotänger, matskålar, leksaker och dylikt. Utöver dessa standardtillbehör förekommer tränings- och dressyrredskap och tillbehör såsom munkorgar, spårlinor, kong m.m. Fullständig lista med efterfrågade tillbehörsartiklar finns i Bilaga 2, Prisbilaga.
FM:s hundverksamhetsställen finns spridda från Luleå i norr och till Ronneby i söder. Upphandlingen avser ett helhetsåtagande för hela Sverige och avsikten är att teckna avtal med en (1) leverantör.
Uppskattat inköpsvärde per år är ca 750 00 SEK. Värdet bygger på statistik och inga garantier lämnas för inköpsvärdet för det kommande avtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80512000 Hunddressyr, 15700000 Djurfoder, 19000000 Skinn och textilier, plast- och gummimaterial
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser skötseltillbehör till FM:s hundar, huvudsakligen av rasen schäfer, men även andra brukshundar förekommer.
Med skötseltillbehör avses koppel, halsband, klotänger, matskålar, leksaker och dylikt. Utöver dessa standardtillbehör förekommer tränings- och dressyrredskap och tillbehör såsom munkorgar, spårlinor, kong m.m. Fullständig lista med efterfrågade tillbehörsartiklar finns i Bilaga 2, Prisbilaga.