493580-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telekommunikationstjänster 2021
Referensnummer: 20280
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling ska tillgodose totalt 126 organisationer i Västerbotten och Norrbotten deras behov av fasta och mobila operatörstjänster. Det är 29 kommuner, 2 regioner, 1 universitet samt 94 regionala och kommunala bolag.Upphandlingen omfattar följande tjänster: Fasta operatörstjänster så som abonnemang, förmedlingstjänster, anslutningar från det publika nätet mot den avropades egen utrustning som exempelvis abonnentväxlar, inkl. accesser, nummerserier.
Mobila operatörstjänster så som mobila abonnemang för datakommunikation, tal, mobil anknytning i abonnentväxel, direktanslutning från beställarens abonnentväxel till operatörens nät, nummerserier, mobil åtkomst till internet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen