493589-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ÖREBRO: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning och halkbekämpning - Följetraktor - Örebro kommun
Referensnummer: Tn 5101/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av följetraktor för den ordinarie snöröjningen och halkbekämpningen.
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande Snöröjning och halkbekämpning - Följetraktor - Örebro kommun för Örebro kommun. Upphandlingen avser ett ramavtal för 3 st följetraktorer när kommunen går ut och is-river på lokalgator och leder mm. Uppdraget består av att städa snösträngar som blir efter tex is-rivning samt ploga och sanda busshållplatser och putsa rent där de ordinarie maskinerna inte kommer åt.
Örebro kommun har i dagsläget avtal med 2 st leverantörer (2 fordon) för denna tjänsten men behöver utöka med 3 st fordon till.
Upphandlingsdokumentet innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34138000 Vägtraktorer, 45233141 Väghållning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen