493594-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Plantskoleprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Träd.
Referensnummer: 17/74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03450000 Plantskoleprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal avseende Träd, med option på buskar.
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet.
212000-1967 Örebro kommun
212000-2122 Arboga kommun
212000-2114 Köpings kommun
556455-0910 Kungsörs Kommunteknik AB
Organisationsnr.
Upphandlande myndighet.
Uppskattad Volym/år.
212000-2122
Arboga kommun.
40 000 kr
212000-2114
Köpings kommun.
100 000 kr
212000-1967
Örebro kommun.
1 600 000 kr
556455-0910
Kungsörs KommunTeknik AB.
60 000 kr
Angiven volym är endast en uppskattning, inga volymer garanteras under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03451300 Buskar, 03452000 Träd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för leverans av träd till Arboga-, Köping- och Örebro kommun samt Kungsörs KommunTeknik AB.
Inköpssamverkan mellan kommunerna i Örebro län samt Västra Mälardalens kommunalförbund innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun leder upphandlingens genomförande.
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Inledning.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på Träd för leverans till de upphandlande myndigheterna.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Upphandlande myndigheter.
212000-2114 Köpings kommun 556455-0910 Kungsörs Kommunteknik AB
Upphandlingens omfattning.
Denna upphandling avser ramavtal avseende Träd, med option på buskar om någon myndighet vill avropa det.