Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Boende för personer med psykisk funktionsnedsättning 2022, Skåne, Halland, Kronoberg
Referensnummer: 22/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Skånes Kommuner inbjuder i egenskap av ombud på uppdrag av deltagande kommunerna till att lämna anbud i rubricerad upphandling.
Upphandlingen avser enskilda platser i bostad med särskild service/särskilt boende och i hem för viss annan heldygnsvård (korttidsboende) för personer med psykisk funktionsnedsättning enligt 5 kap. 5 och 7 §§ socialtjänstlag (2001:453).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen