II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 31 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79711000 Larmövervakningstjänster, 35121700 Larmsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren avser att upphandla driftsavtal avseende funktionen trygghetslarm för äldre och personer med funktionsnedsättning, i samtliga av kommunens vård- och omsorgsboenden och i ordinärt boende. Upphandlingen gäller ett helhetsåtagande för leverantören som ska svara för att upprätthålla funktionen hos ett fungerade helhetssystem. I funktionen efterfrågas inte en larmcentral. Det ingår också att leverantören tillhandahåller teknisk utrustning, enligt specifikationer i förfrågningsunderlaget.