493738-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Programvara för säkerhetskopiering eller återställning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Disaster Recovery-site i containerlösning
Referensnummer: 22/56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48710000 Programvara för säkerhetskopiering eller återställning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en Disaster Recovery-site i containerlösning, innefattande:
• Ett förrum med plats för arbetsstation och uppackningsyta
• Redundant kyla
• Redundant elkraft, A & B
• 2 st UPS A & B, batteritid ca 15 minuter
• 6 st 19" serverrack, ca 4kW/serverrack
• Ett serverrack till inkommande nätverk/fiber samt spridning till övriga rack
• PDU 2 st/serverrack A+B kraft
• Släcksystem serverdelen
• Övervakning/larm av funktioner internt, samt möjlighet till integration med externt övervakningssystem
• Larm/Passagesystem integreras med befintligt system (ARX, Galaxy)
• Skyddsklass 2 för mekaniskt skydd
samt support- och serviceavtal för anläggningen under 5 år med möjlighet till förlängning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48730000 Säkerhetsprogramvara, 48732000 Programvara för datasäkerhet, 72212710 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhetskopiering eller återställning, 72251000 Återhämtningstjänster efter driftsstörning, 72264000 Programkopiering, 72590000 Professionella datorrelaterade tjänster, 72900000 Tjänster för säkerhetskopiering och katalogkonvertering, 72910000 Säkerhetskopiering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet innefattar upphandling av en Disaster Recovery-site i containerlösning, innefattande