493757-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Vattenreningsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vattenreningsanläggning för Dialysverksamhet
Referensnummer: IN-IN19-0049
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42912330 Vattenreningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
— Leverans av aktuell vattenreningsanläggning med distributionsslinga och tappställen för renvatten samt centralkoncentratsystem inkl. sling och tappställen.-inkl. installation, intrimning validering samt provning till fullt driftfärdigt skick.- Utrustningarna beräknas vara klara för användning i hösten 2020. -Vattenreningsanläggningen kommer att placeras på Dialysmottagningen vid Kullbergska sjukhuset i Katrineholm. - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid - Option på teknisk serviceutbildning - Option på utbildning klinisk personal - Option på ytterligare 1 st vattenreningsanläggning, inklusive inbyte av befintlig vattenreningsanläggning samt demontering och borttransport av densamma. Vattenreningsanläggning på option har tänkt placering på Dialysmottagningen på Nyköpings lasarett.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av stationärt moduluppbyggt vattenreningsverk till Kullbergska sjukhuset.
Aktuell upphandling