493759-2019 - KonkurrensutsättningSverige-ÖREBRO: Busskurer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Väderskydd med tillhörande utrustning till kollektivtrafiken
Referensnummer: Sam 785/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44212321 Busskurer
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro kommun avser att upphandla väderskydd till kollektivtrafiken
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på väderskydd till kollektivtrafiken för leverans till upphandlande myndigheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Örebro kommun har för avsikt att dels skapa en enhetlig standard för sina hållplatser, dels öka standarden på hållplatserna.
Örebro kommun avser att löpande byta ut ca. 110 st. väderskydd för kollektivtrafikens räkning i Örebro tätort. Ytterligare beställningar kan komma att göras. Väderskydden ska levereras omonterade till beställande enhet som själva står för uppsättandet. Ramavtalet avser löpa under en fyraårsperiod.
Angiven volym är endast en uppskattning, upphandlande myndigheten garanterar inga volymer.
Upphandlande myndigheter
Upphandlande myndighet för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet
212000-1967 Örebro kommun