Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster förskolepersonal
Referensnummer: PU 2017/72
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser bemanningstjänster inom yrkeskategorin förskolepersonal för uppdrag i de kommunala förskolorna och de kommunala skolorna med förskoleverksamhet.
Tjänsten avser uthyrning av personal i syfte att täcka tillfälliga personalbehov som kan uppstå till följd av till exempel arbetstoppar, att anställd personal slutar, blir sjuk, är tjänst- eller föräldraledig eller vid annan frånvaro.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen