Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tävlingskläder
Referensnummer: FM2021-11762
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18412000 Sportkläder
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmaktens personal deltar i tävlingar. För att kunna genomföra dessa tävlingar försörjer Försvarsmakten personalen med tävlingskläder till de tävlingar som de ska delta på. De kan vara både nationella och internationella tävlingar. Upphandlingen omfattar även även FM atlet som är en utmärkelse för god fysisk förmåga. Behovet och leverans sker inom hela Sverige. Det är av stor vikt att kläderna är av hög kvalitet för professionellt bruk och att plaggen är utformade och avsedda för tävling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18412000 Sportkläder, 18412100 Träningsoveraller
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen