494020-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Byggtjänster Torsås
Referensnummer: 2018-44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende leverans av byggtjänster Torsås kommun mfl inom de kompetensområden som redovisas nedan.
Leverantören kan lämna anbud på ett eller flera kompetensområden.
1. Snickeri/byggservice
2. Måleri
3. VVS, inklusive jourverksamhet
4. El, inklusive jourverksamhet
5. Murning
6. Golvläggning/Kakel och klinker, våtrum
7. Förebyggande underhåll och reparation, Ventilation och OVK besiktningar
8. Plåtslageri
9. Glasmästeri
10. Förebyggande underhåll och reparation, Värmepumpar/Kyla
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261310 Plåtslageri, 45262500 Murning och tegelläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45441000 Glassättning, 45442100 Målning, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen