494068-2019 - ÄndringSverige-Göteborg: Svarvar, borr- och fräsmaskiner
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Manuell fräs och svarv
Referensnummer: 231/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42620000 Svarvar, borr- och fräsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar upphandling av manuella fräsar och svarvar till till Lindholmens Tekniska Gymnasium i Göteborg.
På Lindholmen byggs nu en ny skola till Lindholmens Tekniska Gymnasium som öppnar höstterminen 2020. Det Industritekniska programmet är i behov av manuella fräsar och svarvar med leverans och installation, under juni månad 2020. Till utrustningen efterfrågas också tillbehör, reservdelar och utbildning.