494130-2020 - ResultatSverige-Ekerö: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Tekniska konsulter Mark och anläggning
Referensnummer: KSUH19/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen inom ramavtalet varierar och är beroende av budgettilldelning, prioriteringar och händelser inom anläggningsbeståndet.
Ramavtalet omfattar projektering och utredningar vid nyanläggning eller ombyggnation av trafikanläggningar såsom vägar, gc-vägar, offentlig belysning samt va-ledningsnät och övriga markanläggningar.
I uppdraget ingår även att vid behov förstärka beställarens organisation för projekt-, projekterings- och byggledning samt handledning och stöd för beställarens projektledare inom organisationen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen