494149-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Djurhållning och skötsel av kulturreservatet Linnés Hammarby.
Referensnummer: 435-3198-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen i Uppsala län söker en bonde med historisk inriktning till kulturreservatet Linnés Hammarby i Danmarks socken, Uppsala kommun, för djurhållning samt löpande markvård och skötsel i samklang med brukningsårets skiften. Härmed inbjuds leverantörer att lämna anbud avseende upphandling av djurhållning och skötsel av kulturreservatet Linnés Hammarby, i enlighet med förutsättningar angivna i detta upphandlingsdokument med bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77100000 Jordbrukstjänster, 77500000 Boskapsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen