494176-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Brandskyddstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogsbrandsflyg 2018.
Referensnummer: 17/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75251110 Brandskyddstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal gällande brandflygsbevakning enligt nedan.
Länsstyrelserna i södra Sverige har ett samarbete vad gäller skogsbrandbevakning med flyg. Beslut har fattats om att skogsbrandbevakning med flyg ska organiseras och koordineras i södra Sverige för att bränder i skog och mark ska upptäckas så tidigt som möjligt och därigenom underlätta räddningstjänsternas släckningsarbete.
Bevakning utförs efter bedömt behov utefter flygslingor. Flygslingorna beskrivs närmare i bilaga 1.
”Övergripande plan 2018”. Bevakningsflyg sker på begäran från de operativt ansvariga på utsedda räddningstjänster för respektive flygslinga som Länsstyrelsen delegerat bedömningen till.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75250000 Brandkårs- och räddningstjänster, 75251000 Brandkårstjänster, 75251100 Brandsläckning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen