494181-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sävsjö: Uthyrning av fordon för godstransport med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av entreprenadmaskiner, Sävsjö kommun 2018.
Referensnummer: 194/2017/050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Sävsjö kommun serviceförvaltning inbjuder till anbudsgivning för ramavtal avseende hyra av entreprenadmaskiner inklusive förare för kommunens och ovan nämnda kommunala bolags verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60181000 Uthyrning av lastbilar med förare, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet.
Sävsjö kommun, organisationsnummer: 212000-0563.
Njudung Energi Sävsjö AB, organisationsnummer: 556190-5802.
I benämningen kommunen/köparen i förfrågningsunderlaget/avtalet omfattas samtliga upphandlande myndigheter ovan.
Orientering.
Sävsjö kommuns serviceförvaltning inbjuder till anbudsgivning för ramavtal avseende hyra av entreprenadmaskiner inklusive förare för kommunens och ovan nämnda kommunala bolags verksamheter.
Helt eller delat anbud.
Anbud kan lämnas på en eller flera av efterfrågade maskintyper. Observera att varje enskild maskin hos anbudsgivaren bara kan offereras en gång, det vill säga att samma maskin inte kan offereras för flera maskintyper. Köparen avser teckna avtal med tre leverantörer per maskintyp i de fall det är möjligt, som rangordnas efter pris. Om endast ett eller inget anbud inkommer avseende någon maskintyp förbehåller sig kommunen rätten att göra en ny upphandling för de aktuella delarna.
Upphandlingsform.
Upphandlingen genomförs genom öppet förfarande enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Upphandlingens omfattning.
Upphandlingen omfattar ramavtal för hyra av entreprenadmaskiner inklusive förare under kortare såväl som längre tid. Vid större enskilda entreprenader som överstiger 500 000 SEK förbehåller sig kommunen rätten att genomföra separata upphandlingar. Upphandlingens totala omfattning framgår av förfrågningsunderlaget i sin helhet.
Upphandlingen omfattas av följande maskintyper:
Dumper, ramstyrd allhjulsdriven, lastkapacitet 14-25 ton (ME-kod 12.3312, 12.3313).
Bandburen grävmaskin, maskinvikt 2-8 ton (ME-kod 21.1312 - 21.1316).
Bandburen grävmaskin, maskinvikt 8-14 ton (ME-kod 21.1317, 21.1318, 21.1321).
Bandburen grävmaskin, maskinvikt 14-19 ton (ME-kod 21.1322, 21.1323).
Bandburen grävmaskin, maskinvikt 19-24 ton (ME-kod 21.1324, 21.1325).
Bandburen grävmaskin, maskinvikt 24-33 ton (ME-kod 21.1326, 21.1327).
Hjulburen grävmaskin, bakhjulsstyrd, maskinvikt 13-15 ton (ME-kod 21.2415).
Hjulburen grävmaskin, bakhjulsstyrd, maskinvikt 15-17 ton (ME-kod 21.2416).
Hjullastare, maskinvikt 7-20 ton (ME-kod 22.1514, 22.1515, 22.1516).
Grävlastare, ramstyrd > 10 ton (ME-kod 26.3214).
Väghyvel, maskinvikt 15-20 ton (ME-kod 28.4313).
Väghyvel, maskinvikt 19-25 ton (ME-kod 28.3314, 28.4314).
Lastbil 3-axlad med släp.
Lastbil 4-axlad med släp.
Avtalstid.
Avtalet gäller från och med 2018-03-01 - 2020-02-29 med möjlighet till förlängning i ytterligare 2 år (option för köparen). Förlängning med oförändrade avtalsvillkor skall meddelas senast två månader före avtalets utgång av köparen.
Avtalsstart.
Avtalet beräknas börja gälla från och med 2018-03-01 eller från det att avtalshandlingar är undertecknade av båda parter om det sker senare än 2018-03-01.
Sista anbudsdag.
Anbudet ska ha inkommit senast:2018-01-16.
Anbudets giltighet.
Anbudets ska vara giltigt t.o.m:2018-04-17.
Om upphandlingen blir föremål för överprövning ska anbudslämnaren vara bunden av sitt anbud fram till och med en månad efter den tid då överprövningen avslutats genom lagakraftvunnen dom.
Avtalsspärr.
Efter meddelat tilldelningsbeslut tillämpas avtalsspärr på tio dagar. Avtalsspärren räknas från och med dagen efter att meddelandet om tilldelning har skickats.