49426-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Teknisk besiktning och provning – Tjänster för fjärrvärme- och fjärrkylamätare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTjänster för fjärrvärme- och fjärrkylamätare
BeskrivningJönköping Energi Nät AB upphandlar ett ramavtal för löpande tjänster inom området kontroll och renovering av fjärrvärme- & fjärrkylamätare, samt byte av mätare och kommunikationsutrustning. Volymen utgör ca 500 mätpunkter per år. Varje mätpunkt kan använda sig av en till flera tjänster. Upphandlingen är uppdelad i tre delar. Anbudslämnare kan lämna anbud på en eller flera delar. Den upphandlande organisationen avser att teckna ramavtal med två (2) stycken leverantörer per del enligt följande: Del 1: Kontroll och renovering av fjärrvärmemätare Del 2: Kontroll och renovering av fjärrkylamätare Del 3: Installationstjänster fjärrvärmemätare och kommunikationsutrustning
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71630000 Teknisk besiktning och provning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKontroll och renovering av fjärrvärmemätare
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103768:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 51210000 Installation av mätutrustning
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKontroll och renovering av fjärrkylamätare
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103768:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelInstallationstjänster
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103768:Lot:3