494299-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Borgholm: Rörmokeriarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggtjänster; VVS
Referensnummer: 18/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Ni inbjudes inkomma med anbud i rubricerad upphandling (Ramavtal Byggtjänster:VVS) enligt bifogat anbudsunderlag med tillhörande bilagor. I anbudsförfrågan benämns Borgholms kommun som ”beställaren” och anbudsgivare som ”leverantören”.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ni inbjudes inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt bifogat anbudsunderlag med tillhörande bilagor. I anbudsförfrågan benämns Borgholms kommun som ”beställaren” och anbudsgivare som ”leverantören”.
Sista anbudsdag och inlämning av anbud
Anbud ska lämnas elektroniskt och på svenska via upphandlingssystemet Visma TendSign via www.tendsign.com. Det är kostnadsfritt för leverantörer att använda systemet och att lämna anbud. För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom en enkel registrering på www.tendsign.com. Efter genomförd registrering ges omedelbart tillgång till systemet. Har ni frågor eller behöver support kring hantering av systemet kan ni kontakta support enligt instruktioner på hemsidan. Det är möjligt att bifoga filer i systemet.
Anbud ska vara Borgholms kommun tillhanda senast 11.12.2018 00:00
För sent ankommet anbud kommer ej att prövas
Ersättning för lämnat anbud/varuinformation utgår ej
Anbud som ej lämnas in via Visma TendSign accepteras ej.
Beställare
Borgholms kommun
Box 52, 387 32 Borgholm
Telefon (växel) 0485-880 00
Org nummer: 212000-0795
Hemsida www.borgholm.se
Anbudets giltighetstid
Leverantören ska vara bunden av sitt anbud t.o.m. 30.4.2019. Om upphandlingen blir föremål för överprövning kan beställaren begära att leverantören förlänger sitt anbuds giltighetstid. Leverantör som inte förlänger anbudets giltighetstid anses inte längre delta i upphandlingen.