494304-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck och däcktjänster
Referensnummer: 2.2-472-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34300000 Delar och tillbehör till fordon och tillhörande motorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nya däck, kompletta vinterhjul, säsongsförvaring samt tjänster/tillbehör som framgår av ”Anbudsformulär” för samtliga typer av fordon som SiS leasar och äger.
SiS har idag ca 200 stycken personbilar, ca 20 stycken minibussar, ca 10 stycken lätta lastbilar, ca 40 släpvagnar och ca 15 traktorer.
Baserat på prisindikationer uppskattar Sis avtalets värde till ca 2 mkr SEK per år.
Sis garanterar ej någon volym i avtalet.