494316-2023 - ResultatSverige-Visby: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städ och tvätt inom hemtjänst Region Gotland
Referensnummer: SON 2022/454
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hemstädning, fönsterputs och tvätt för personer i ordinärt boende som valt Region Gotland som utförare av hemtjänst.
Socialnämndens myndighetsavdelning utreder och beslutar om rätt till hemtjänst enligt Socialtjänstlagen (SoL). Myndighetsavdelningen överlämnar uppdrag till den utförare som den enskilde har valt.
Region Gotlands hemtjänst tar emot och verkställer biståndsbesluten, samt avropar vid behov ovan uppräknade insatser från upphandlad leverantör.
Upphandlingen är uppdelad i två delområden; Delområde 1 avser städ- och fönsterputs, delområde 2 avser tvätt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen