2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Energilager
Beskrivning: Batteri energilagring.
Intern identifierare: 24-0001
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Förhandlat förfarande med föregående annonsering.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 09310000 Elektricitet, 31158100 Batteriladdningsdon, 31682500 Reservelektricitetsaggregat, 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: . Mall 2020 Förhandlat förfarande Gbg Energi
Beskrivning: Göteborg Energi Din El AB avser att upphandla ramavtal för totalentreprenader av batterilagerlösning för effektkapning, flex- och stödtjänster, spotpris-arbitrage mm.
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
Ytterligare klassificering (cpv): 31214000 Ställverk, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten
Optioner:
Beskrivning av alternativen: nej
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: . Mall 2020 Förhandlat förfarande Gbg Energi (2)
Beskrivning: Ramavtal energilager
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
Mängd: 600 arbetade timmar