494327-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Gislaved: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service- och reparationer av kylanläggningar
Referensnummer: 18-257-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar löpande service, underhåll, reparationer och årlig kontroll (när detta krävs) av kylanläggningar i Gislaveds kommun och hos Fastighets AB Järnbäraren (Gnosjö kommuns fastighetsbolag). Uppdraget omfattar förebyggande eller felavhjälpande underhåll av kylanläggningar, komponentutbyte vid utdömda anläggningar samt även kartläggning av status.
Under avtalsperioden kommer utrustning att tillkomma, försvinna eller bytas ut.
Ny utrustning som tillkommer under avtalsperioden omfattas av garantiservice från leverantör och omfattas inte av detta avtal. Dessa tillkommer/övergår succesivt allt eftersom garantiåtaganden upphör. I uppdraget ingår att kontrollera garantitiden så att övergången sker korrekt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Pris Gislaveds kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Pris Fastighets AB Järnbäraren
Del nr: 2