Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Solcellsanläggningar.
Referensnummer: 16/110
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) upphandlar solcellsanläggningar i syfte att få tillgång till ett solcellsdrivet stöttnings- och backupsystem för generatordriven elförsörjning i de boende- och kontorsanläggningar som myndigheten bygger.
Målet är att MSB:s insatser ska utrustas med energiförsörjningssystem som ger hög driftsäkerhet i kombination med minimala utsläpp och låga driftskostnader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09330000 Solenergi, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen