494474-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Karlskrona: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn HR och lönesystem
Referensnummer: KS 2020/4642 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskrona kommun informerar härmed sin avsikt att ingå avtal med CGI Sverige AB om drift, support,
Underhåll och uppgraderingar av verksamhetssystemet Heroma genom denna Frivillig förhandsinsyn HR
Och lönesystem. Omfattning: System för funktionerna Lönehantering, HR, Vikariehantering,
Schemaläggning, Kompetens, Rehabilitering och inom området tillkommande funktioner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser drift, support, underhåll och uppgraderingar av verksamhetssystemet Heroma.