494521-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Alingsås: Programvara för licenshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenspartner
Referensnummer: 19/64
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48218000 Programvara för licenshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Alingsås kommun genomför en ramavtalsupphandling avseende Licenspartner och inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Om upphandlingen
Alingsås kommun söker en leverantör med ett brett utbud av programvaror med tillhörande tjänster som kan agera som en strategisk partner genom att bistå beställaren med sakkunnighet gällande främst löpande licensfrågor och inköp.
Avtalsstart
Planerad avtalsstart 1.1.2020
Avtalsslut
Planerat avtalsslut 31.12.2023
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212218 Programvaruutvecklingstjänster för licenshantering, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser licenser via en licenspartner
Inledning
Alingsås kommun söker en leverantör med ett brett utbud av programvaror med tillhörande tjänster som kan agera som en strategisk partner genom att bistå beställaren med sakkunnighet gällande främst löpande licensfrågor och inköp. Leverantören förväntas ansvara för fakturering samt bistå med rådgivning och information om licensvillkor, priser, licensmodeller, support, uppgraderingsrätter, m.m.
Leverantören förväntas tillhandahålla en utpekad kontaktperson/licensspecialist. Leverantören förväntas delta vid flera avstämningar per år, för avstämning av kontrakt samt för att bistå med planering, inköpshistorik, inköpsstatistik och information om trender inom programvaruområdet och marknadens utveckling.
Leverantören skall erbjuda samtliga licensformer/tillhandahållandemetoder som dennes underleverantör tillhandahåller. Exempelvis programvara för lokal installation, nätverksversioner, programvara som tillhandahålls som molntjänst m.fl.
Leverantören skall löpande under avtalstiden förse beställaren med information avseende förändringar i licensvillkor samt större förändringar i tillhandahållandemetoder.
Leverantören skall tillse att de licenser som tillhandahålls är originallicenser.